TLS208D1EJV33XUMA1
Part number:
TLS208D1EJV33XUMA1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8DSO
package:
Cut Tape (CT)
inventory 3603
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    PG-DSO-8
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    250 µA
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Control Features
    Enable, Reset
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 800mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    170 µA
  • PSRR
    62dB (10kHz)