TCR5AM105,LF
Part number:
TCR5AM105,LF
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 5-DFNB
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TJ)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.05V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 500mA
  • PSRR
    70dB ~ 40dB (1kHz ~ 10Hz)