TCR5AM075,LF
Part number:
TCR5AM075,LF
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 0.75V 500MA 5-DFNB
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TJ)
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    5-DFNB (1.2x1.2)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    68 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.75V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.21V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    55 µA
  • PSRR
    70dB ~ 40dB (1kHz ~ 10Hz)