TCR3DM25,LF
Part number:
TCR3DM25,LF
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4-DFN
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    4-DFN (1x1)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    78 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.29V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    65 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)