TCR2EE15,LM(CT
Part number:
TCR2EE15,LM(CT
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 200MA ESV
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SOT-553
  • Supplier Device Package
    ESV
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    60 µA
  • PSRR
    73dB (1kHz)