STLQ015M25R
Part number:
STLQ015M25R
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1798
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    2.4 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.7 µA
  • PSRR
    40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)