S-1315A29-A6T2U3
Part number:
S-1315A29-A6T2U3
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 2.9V 200MA HSNT-6-B
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    HSNT-6-B
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    13 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.9V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    55dB (1kHz)