S-1212B33-E6TIU
Part number:
S-1212B33-E6TIU
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 6-HSOP
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 4000
quantity
unit price
price
4000
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (TA)
  • Package / Case
    6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Supplier Device Package
    6-HSOP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    8.5 µA
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Current - Output
    250mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 250mA (Typ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    3.5 µA
  • PSRR
    45dB (100Hz)