S-1200B52-A6T1U
Part number:
S-1200B52-A6T1U
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 5.2V 150MA HSNT-6A
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 5000
quantity
unit price
price
5000
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    HSNT-6A
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    40 µA
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.19V @ 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    65dB (1kHz)