S-1172B18-E6T1U
Part number:
S-1172B18-E6T1U
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6-HSOP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4478
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Supplier Device Package
    6-HSOP
  • Current - Supply (Max)
    90 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    65dB (1kHz)