S-1170B15UC-OTATFU
Part number:
S-1170B15UC-OTATFU
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 800MA SOT89-5
inventory 1600
minimum : 1000
price
1000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SOT-89-5/6
  • Supplier Device Package
    SOT-89-5
  • Current - Supply (Max)
    160 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 300mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)