S-1122B53MC-L9MTFU
Part number:
S-1122B53MC-L9MTFU
describe:
IC REG LINEAR 5.3V 150MA SOT23-5
inventory 1600
minimum : 3000
quantity
unit price
price
3000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Current - Supply (Max)
    90 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.26V @ 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    80dB (1kHz)