RT9069-25GSP
Part number:
RT9069-25GSP
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 2.5V 200MA 8-SOP-EP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4359
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-SOP-EP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    5 µA
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.36V @ 10mA