RT2558-33GSP
Part number:
RT2558-33GSP
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 100MA 8-SOP-EP
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Discontinued at
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-SOP-EP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    5 µA
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Current - Output
    100mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 10mA