NCV8703SN28T1G
Part number:
NCV8703SN28T1G
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 5-TSOP
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
    5-TSOP
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V