NCV8170AXV150T2G
Part number:
NCV8170AXV150T2G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT-563
package:
Cut Tape (CT)
inventory 5535
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Supplier Device Package
    SOT-563
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.9 µA
  • PSRR
    57dB (1kHz)