NCV563SQ33T1G
Part number:
NCV563SQ33T1G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SC-82AB
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1963
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Supplier Device Package
    SC-82AB
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    6 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    80mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 80mA