NCV563SQ15T1G
Part number:
NCV563SQ15T1G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 80MA SC-82AB
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Supplier Device Package
    SC-82AB
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    6 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    80mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 80mA