NCP752ASN18T1G
Part number:
NCP752ASN18T1G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 5-TSOP
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
    5-TSOP
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V