NCP729FC285T2G
Part number:
NCP729FC285T2G
describe:
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 4-CSP
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    4-WFBGA, CSPBGA
  • Supplier Device Package
    4-CSP (1.06x1.06)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    200 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    74dB (56dB (100Hz ~ 10kHz)