NCP706MX22TAG
Part number:
NCP706MX22TAG
describe:
IC REG LINEAR 2.2V 1A 8-XDFN
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-XFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-XDFN (1.6x1.2)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    230 µA
  • PSRR
    70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)