NCP4683DMU18TCG
Part number:
NCP4683DMU18TCG
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-UDFN
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    4-UDFN (1x1)
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.39V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    75 µA
  • PSRR
    65dB (1kHz)