NCP170AXV150T2G
Part number:
NCP170AXV150T2G
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT-563
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TJ)
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Supplier Device Package
    SOT-563
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    900 nA
  • PSRR
    57dB (1kHz)