NCP160AFCT250T2G
Part number:
NCP160AFCT250T2G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4-WLCSP
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    4-XFBGA, WLCSP
  • Supplier Device Package
    4-WLCSP (0.64x0.64)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    250mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.175V @ 250mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    23 µA
  • PSRR
    91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)