NCP121AMX175TCG
Part number:
NCP121AMX175TCG
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.75V 150MA 6-XDFN
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    6-XFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    6-XDFN (1.2x1.2)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.75V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.075V @ 150mA
  • PSRR
    80dB ~ 70dB (1kHz)