NCP121AMX165TCG
Part number:
NCP121AMX165TCG
describe:
IC REG LINEAR 1.65V 150MA 6-XDFN
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    6-XFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    6-XDFN (1.2x1.2)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.65V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.075V @ 150mA
  • PSRR
    80dB ~ 70dB (1kHz)