MPQ20056GG-18-P
Part number:
MPQ20056GG-18-P
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA 8-QFN
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-TFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-QFN (2x2)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    330 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    250mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    250 µA
  • PSRR
    65dB ~ 33dB (100Hz ~ 1MHz)