MP8903DG-2.5-LF-P
Part number:
MP8903DG-2.5-LF-P
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LIN POS ADJ 150MA 8-QFN
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 500
quantity
unit price
price
500
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    8-TFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-QFN (2x2)
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.25V (2.5V)
  • Voltage - Output (Max)
    5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.125V @ 150mA, -
  • PSRR
    50dB ~ 20dB (1kHz ~ 1MHz)