MP8801DJ-3.3-LF-P
Part number:
MP8801DJ-3.3-LF-P
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR POS ADJ TSOT-23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.25V (3.3V)
  • Voltage - Output (Max)
    5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.125V @ 150mA (Typ), -
  • Current - Quiescent (Iq)
    150 µA
  • PSRR
    70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)