MP6401DJ-33AD3-LF-Z
Part number:
MP6401DJ-33AD3-LF-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT-23-6
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-6
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    155 µA
  • PSRR
    57dB (1kHz)