MP20142DGT-LF-Z
Part number:
MP20142DGT-LF-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR POS PROG 8-TQFN
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 5000
quantity
unit price
price
5000
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-TQFN (2x2)
  • Output Type
    Programmable
  • Current - Supply (Max)
    150 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    200mA, 200mA
  • Number of Regulators
    2
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
    3.3V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 100mA, 0.12V @ 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    90 µA
  • PSRR
    75dB (100Hz ~ 1kHz)