MP2009EE-3.3-LF-Z
Part number:
MP2009EE-3.3-LF-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 120MA SC-70-5
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 85°C
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Supplier Device Package
    SC-70-5
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    120mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 120mA (Typ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    90 µA
  • PSRR
    78dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)