MP2004DJ-JG-LF-P
Part number:
MP2004DJ-JG-LF-P
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.8V/2.5V TSOT23
inventory 1600
minimum : 500
price
500
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-6
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    200mA, 200mA
  • Number of Regulators
    2
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V, 2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    114 µA
  • PSRR
    69dB (100Hz)