MP20049DC-2.8-LF-Z
Part number:
MP20049DC-2.8-LF-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4-WLCSP
inventory 1600
minimum : 3000
price
3000
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    4-UFBGA, WLCSP
  • Supplier Device Package
    4-WLCSP (0.82x0.82)
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 120mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    75 µA
  • PSRR
    78dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)