MP20045DQ-18-LF-Z
Part number:
MP20045DQ-18-LF-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8-QFN
inventory 1600
minimum : 5000
quantity
unit price
price
5000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-QFN (3x3)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    110 µA
  • PSRR
    56dB (1kHz)