MP20045DQ-15-LF-Z
Part number:
MP20045DQ-15-LF-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 1A 8-QFN
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-QFN (3x3)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    110 µA
  • PSRR
    56dB (1kHz)