MP20042DG-MG-LF-Z
Part number:
MP20042DG-MG-LF-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1.8V/2.8V 8-QFN
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 5000
quantity
unit price
price
5000
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-TFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-QFN (2x2)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    200mA, 200mA
  • Number of Regulators
    2
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V, 2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ)
  • PSRR
    72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz)