MIC5524-2.8YMT-TZ
Part number:
MIC5524-2.8YMT-TZ
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 4-TDFN
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 10000
quantity
unit price
price
10000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    4-TDFN (1x1)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    55 µA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)