MIC5366-2.1YMT-T5
Part number:
MIC5366-2.1YMT-T5
describe:
IC REG LINEAR 2.1V 150MA 4-TMLF
package:
Tape & Reel (TR)
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
  • Supplier Device Package
    4-TMLF® (1x1)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.1V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    39 µA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)