MIC5317-2.8YMT-TZ
Part number:
MIC5317-2.8YMT-TZ
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4-DFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 5032
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    4-DFN (1x1)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.31V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    39 µA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)