MCP1703AT-2052E/CB
Part number:
MCP1703AT-2052E/CB
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 2.05V 200MA SOT23A-3
package:
Cut Tape (CT)
inventory 30543
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23A-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Current - Output
    200mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.05V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    5 µA
  • PSRR
    35dB (100Hz)