LT3066IDE-3.3#PBF
Part number:
LT3066IDE-3.3#PBF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 12-DFN
package:
Tube
inventory 1707
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    12-WFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    12-DFN (4x3)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    25 mA
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Control Features
    Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.51V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    125 µA
  • PSRR
    71dB (120Hz)