LT3055HMSE-3.3#PBF
Part number:
LT3055HMSE-3.3#PBF
describe:
IC REG LIN 3.3V 500MA 16-MSOP-EP
package:
Tube
inventory 1600
minimum : 148
quantity
unit price
price
148
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C
  • Package / Case
    16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    16-MSOP-EP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    25 mA
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Control Features
    Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.59V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    130 µA
  • PSRR
    70dB (120Hz)