LT3032EDE-3.3#PBF
Part number:
LT3032EDE-3.3#PBF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 14-DFN
package:
Tube
inventory 1714
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    14-PowerWFDFN
  • Supplier Device Package
    14-DFN (4x3)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    ±20V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive and Negative
  • Current - Output
    150mA, 150mA
  • Number of Regulators
    2
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    ±3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.27V @ 150mA (Typ), 0.3V @ 150mA (Typ)
  • PSRR
    68dB (120Hz), 54dB (120Hz)