LP5912Q1.8DRVRQ1
Part number:
LP5912Q1.8DRVRQ1
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6-WSON
package:
Cut Tape (CT)
inventory 8916
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Current - Supply (Max)
    600 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Control Features
    Enable, Power Good, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    55 µA
  • PSRR
    80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)