LP5912-3.3DRVT
Part number:
LP5912-3.3DRVT
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6-WSON
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1614
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Current - Supply (Max)
    600 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Control Features
    Enable, Power Good, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    55 µA
  • PSRR
    80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)