LP5910-1.8YKAT
Part number:
LP5910-1.8YKAT
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-DSBGA
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    4-XFBGA, DSBGA
  • Supplier Device Package
    4-DSBGA
  • Current - Supply (Max)
    350 µA
  • Voltage - Input (Max)
    3.3V
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    25 µA
  • PSRR
    80dB ~ 25dB (100Hz ~ 2MHz)