LP5907MFX-1.5/NOPB
Part number:
LP5907MFX-1.5/NOPB
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 250MA SOT23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 5922
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    425 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    250mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 250mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    25 µA
  • PSRR
    90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)