LDLN015PU18R
Part number:
LDLN015PU18R
describe:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6-DFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2522
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    6-UFDFN Exposed Pad
  • Current - Supply (Max)
    120 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Current - Quiescent (Iq)
    60 µA
  • PSRR
    92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)