LDL112PU33R
Part number:
LDL112PU33R
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 1.2A 6-DFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 3913
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    6-WFDFN Exposed Pad
  • Current - Supply (Max)
    400 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1.2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1.2A
  • Current - Quiescent (Iq)
    70 µA
  • PSRR
    57dB (1kHz)